Sıfır Sermayeyle Girişimciliğe Nasıl Başlanır?

hizmetler girisimci Sıfır Sermayeyle Girişimciliğe Nasıl Başlanır?Çoğu kişinin hayallerinde her zaman kendi işini kurma fikri vardır. Bu İş fikriniz ne kadar farklı da olsa hiç kimsenin yapmadığı bir şeyi de yapacak olsanız. İleride de çok para kazanacağınız aşikar bile olsa.Bunu başarabilmek için birçok konudan önce en büyük sıkıntı olarak karşılarına çıkan sorun; hazır sermayenin olmayışıdır. Tabi iş oluşturmada da en ana unsur ellerinde olmayınca bu hayali birçok kişi ertelemek zorunda kalıyor.
İktisat da bir terim vardır; Pazar ekonomisi. Neredeyse işletmede her şey bu terimin üzerine kuruludur. Bir işletme pazardan aldığı pay oranında yaşamını ve karlılığını sağlar. Onun içindir ki Pazar ekonomisi işletmeler için çok önemlidir. İşletmeler kuyunun dibinde durup var olan pazara el sallamaktansa, direk girişken ruhla pazarın içinde bulunup, pazarı şekillendirici konumuna geçmek zorundadırlar. Olayı basite indirgersek her sektörün pazarı vardır, tabi ki bu pazarın içinde direk sıcak satışın yaşandığı sokak pazarları da vardır. İşte bu noktada sermayesi olmayan girişimci çok ufak sermayelerle bu sokak pazarlarından başlayarak işe başlamak için hedefledikleri sermayeyi bu pazarlar yakalama imkanı sağlayabilirler. Çünkü sokak pazarı kişiye hızlı nakit para akışı ve az maliyet vaat eder. Bu noktadan sonra da önemli olan pazardan oluşturulan sermayeyle doğru sektörü belirleyerek, elimizdeki sermayeyle planlı hareket edip doğru işi kurmak kalıyor. Tabi ki sonraki aşamada da yine pazardan uzak kalmamak gerekiyor. Saldırgan bir tavırla pazarın direk merkezine yönelecek stratejiler belirleyip işletmenin devamlılığını sağlamalıyız.
Bu yol zorlu bir süreçtir azimli, planlı ve programlı hareket ederseniz başarmamanız için hiçbir neden yok. Konuyla ilgili Einstein’nın çok güzel bir sözü vardır; Azim paha biçilmezdir.
“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”.Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin. Çıktığınız girişimcilik yolunda kendinize bu sözü klavuz olarak alırsanız, işelerinizim ne kadar kolaylaşacağını görürsünüz.

Bu yazı Anasayfa, Girişimcilik kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>