Para Kazanmaya Değil Dost Kazanmaya Odaklan !

1 11468027 ortaklik 300x175 Para Kazanmaya Değil Dost Kazanmaya Odaklan !Bir ürün veya bir hizmet satmaya çalıştığımızda genellikle yapılan en büyük hata, ürünü satmaya odaklanmamızdır. Daha görüşmenin ilk esnasında ürünümüzün özelliklerinden , müşteriye getireceği faydalardan bahsetmeye başlarız. Bu müşteri tarafında ürününüzü baskı sonucu kişiye empoze etme algısının oluşmasını sağlayacaktır, ve satış esnasında bu çok tehlikelidir. Bunun sonucu olarak da büyük bir ihtimalle satış kapatılamaz.
Müşteriye satmaya odaklanmayın, onunla dost olmaya ve güven duygusu oluşturmaya odaklanın. Çünkü satışın en başında güven ve dostluk gelir diğer detaylar çok sonraki sıralardadır. İlk önce müşterinizle samimi bir ortam oluşturun, onunla ortak yanlarınızı bulmaya çalışın, ve karşılıklı empati kurabileceğiniz bir konu belirleyin. Bu konu müşterinizin sektörüyle de ilgili olabilir, veya onun ilgilendiği bir hobi, ya da keyif alacağı konular hakkında da sohbette olabilir. Onunla dost ortamında konuşun ve hiçbir zaman oraya, ona bir şey satmak için geldiğinizi değil, sadece ve sadece ona yardım maksadıyla burada bulunduğunuzu belirtiniz.
Bu güveni ve dostça ortamı yarattıktan sonra müşterinizi derinlemesine dinleyiniz. Unutmayın ki satış aynı zamanda bir dinleme sanatıdır. İyi bir dinleyici olabilirseniz müşterinizin tam olarak ne istediğini kavrayıp ona özel çözümler sunabilirsiniz. Kesinlikle dinleme esnasında müşterinizin sözünü kesmeyiniz. Nerdeyse ortalama yüzde 80-85 dinleyiniz yüzde 10-15 konuşunuz.
Tam olarak müşterinizin istekleriniz belirledikten sonra ona farklı şekilde yaklaşınız, sizin orada onun dostunuz olduğunuz ve sadece onun işini büyütme ve geliştirme için ona çok farklı çözümler sunun. Tabi ki bu farklı çözümler sunma satışçıdan satışçıya değişmektedir. Bu sizin, sektörünüz anlamında kendinizi geliştirmenizle alakalı bir durumdur.
Bu noktadan sonra eğer müşterinizin bütçeyle ilgili bir problemi yoksa büyük bir ihtimalle ilk görüşmede olmasa bile ikinci veya üçüncü görüşmede satışı kapatabilirsiniz.
Ama tabi ki bunun yanında bir de fiyat odaklı düşünen firmalarda var, onlara yaklaşımınızda aynı şekilde olsun.Ama bu noktada da fazla fiyatınızdan taviz vermeyip, rakiplerinizden farklılığınızı ortaya koyarak satış kapatmaya çalışınız. Örneğin bir müşteri sürekli fiyatınızın yüksekliğinden bahsediyorsa ona bu örneği verebilirsiniz ;“Topkapı’da takım elbise 20 TL diye Sarar mağazası da takım elbiseyi 20 TL’ ye satmaz.”     Değil mi?
Bu konuda Albert Einstein’nın bir sözüyle yazımı sonlandırmak istiyorum;
Değer yaratın
Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın.’
Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.

Saygılarımla,
Alper ACARLI

Bu yazı Anasayfa, Satış Pazarlama kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Para Kazanmaya Değil Dost Kazanmaya Odaklan ! için 1 cevap

  1. zafer acar der ki:

    sayın acargil,
    Bu verimli ve de aydınlatıcı paylaşımlarınızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>